Fue Tekniği

Saç Ekimi

Estetik algısı; değişen zamanlar, moda ve trendler ile birlikte sürekli değişime açık olsa da, belli başlı temel öğelerin estetik görünümde sahip olduğu yer neredeyse hiçbir zaman değişmez. Saçlar bunun güzel bir örneğidir. Hem kadınlar, hem de erkekler için kişisel imajın en önemli bileşenlerinden olan saçlar, insanların kendilerine olan güvenleri ve sosyal statülerinde de önemli bir rol oynar. Bu yüzdendir ki, saç dökülmesi, kaç yaşında hangi sebep ile ortaya çıkarsa çıksın, kadın ya da erkek her birey için ciddi bir problemdir. Yaşlanmadan genetik özelliklere, belli başlı ilaçların yan etkilerinden kaza gibi olaylara kadar pek çok nedeni olabilen saç dökülmesi, anlaşılır bir şekilde çok sayıda kişide sonu depresyona kadar gidebilen sıkıntılara yol açmaktadır.

Bu noktada, saç ekimi olarak bilinen, ve günümüzde gelişen tıp teknolojilerinin saç dökülmesine karşı sunduğu en etkili çözüm olan uygulama devreye girmektedir. Artık eski zamanlara göre oldukça kolay olan, ve saç dökülmesinden şikayetçi olan erkek ya da kadın pek çok kişiye tatmin edici ve kalıcı bir çözüm sunan saç ekimi operasyonu sayesinde, saç dökülmesi/kelliğin artık kabullenilmesi gereken bir çeşit kader olmaktan çıktığı söylenebilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, günümüzde saç nakli işlemi her zaman olduğundan daha kolay, ve daha efektif bir hal almıştır. Önceki zamanlarda, FUT(Follicular Unit Transplantation – Foliküler Ünite Transplantasyonu) olarak bilinen, saç köklerinin derinin cerrahi işlemle kesilmesi yoluyla kümeler halinde alındığı yöntem, zahmetli olması ve hastalarda kalıcı iz bırakması sebebiyle artık tercih edilmemektedir. Günümüzde saç ekiminde altın standardı FUE(Follicular Unit Extraction – Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) olarak bilinen yöntem oluşturmaktadır. İstanbul Hairline’ın da tercihi olan bu yöntemde, saç kökleri donör bölgeden teker teker alınarak, yine ekim yapılacak alana, özel cihazların yardımı ile teker teker nakledilmektedir.

Hem operasyon süreci, hem hastanın yaşadığı deneyim hem de iyileşme dönemi açısından bakıldığı zaman ideal saç ekim yöntemi olan FUE ve aşamaları hakkında detaylı bilgi almak için, ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kimler Saç Ektirebilir?

Genel bir şekilde belirtmek gerekecek olursa; 20 yaşını aşmış, yaşadığı saç dökülmesi tipi saç nakli için uygun olan, ekim işleminde kullanılacak sağlıklı saç köklerinin alınacağı donör bölgede yeteri kadar saçı bulunan, operasyona engel teşkil edecek herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan herkes bu işlemi yaptırabilir. Bununla birlikte, kişilerin saç dökülme seviyeleri de bu operasyona hazır olup olmadıkları hakkında önemli bilgiler vermektedir. Öyle ki genellikle saç dökülme evrelerinin başında olan, ve dolayısıyla saçları yoğun bir şekilde dökülmekte olan kişilerde, önce bu sürecin tamamlanması beklenmektedir. Bunun nedeni, saç dökülmesi yavaşlamadan ekim işleminin yapılması halinde, ekim yapılmayan yerlerin daha sonra dökülmeye devam etmesi halinde ortaya düzensiz ve estetik olmayan bir görüntünün çıkacak olmasıdır. Ayrıca; hemofili, tansiyon, şeker gibi rahatsızlıkları olan kişiler, operasyon yaptırmadan önce doktorları ile görüşmeli, saç ekimi için uygun olup olmadıklarına dair uzman görüşü almalıdırlar.