FUE ve DHI Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi

Genetik faktörlerden metabolizma ile alakalı rahatsızlıklara, ilaçların ortaya çıkardığı yan etkilerden yaşanan kazalara kadar birçok farklı sebebi bulunan saç dökülmelerine veya kayıplarına karşı günümüzde uygulanan en etkili yöntem FUE tekniği (Follicular Unit Extraction – Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) ile saç ekimidir. Saç dökülmesine hızlı ve kesin bir çözüm olarak sunulan FUE yöntemi ile saç dökülmesi veya saç kaybı yaşayan kişiler, ömür boyu kullanabilecekleri son derece sağlıklı saçlara sahip olabilirler.

FUE Nedir ve Nasıl Yapılır?

2000’li yıllardan bu yana başarılı bir şekilde uygulanmakta olan FUE; saç köklerinin, vücudun sağlıklı saçların olduğu bir bölgesinden(donör bölge) tek tek alınıp saçın çıkış yönüne ve saç çizgisine uygun olarak saç olmayan bölgeye transfer edilmesi işlemine verilen isimdir. Saç köklerinin genellikle ense bölümü olarak belirlenen donör bölgeden mikro motorlar ile alınıp bekletilmeden ekilecek alana taşınmasıyla gerçekleştirilen FUE yöntemi, saç ekiminde en sık tercih edilen tekniklerin başında gelir. Saç köklerinin şerit halinde çıkarılarak eklenecek yere taşınması sonucu deride iz bırakan ve bu nedenle neredeyse hiç kullanılmayan FUT yöntemine kıyasla FUE saç ekiminde, kesik veya yara izi yaratacak herhangi bir cerrahi müdahale yapılmaz. Lokal anestezi altında uygulanan bir teknik olarak ağrısız ve acısız şekilde tamamlanan FUE saç ekimi, tıraşlı ve tıraşsız olmak üzere iki şekilde yapılabilir.

FUE saç ekim sürecinin detaylarını, aşağıda bulabilirsiniz:

FUE İşlemi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

FUE saç ekimi yapılan bölgenin ilk iyileşme süreci 10 gün sürer. Sonraki bir ay içerisinde, ekilen saçların %60 – %80’inde dökülme görülür. Üçüncü aydan sonra saçlar yeniden çıkmaya başlar.(Ekilen saçların tamamı aynı sürede çıkmayacaktır.) Saç yoğunluğu üçüncü aydan itibaren artar; saç oluşumunun tamamlanması ise 12 ayı bulur.

1. Aşama – Lokal Anestezi & Saç Köklerinin Toplanması

Saç köklerinin alınacağı ve nakledileceği alanların belirlenmesinin ardından donör bölge, mikro iğneler veya özel kremler yardımıyla uyuşturulur. Yaklaşık 2 – 4 dakika aralığında süren uyuşturma işlemi sonrası saç kökleri FUE mikro motorları ile donör bölgeden tekli, ikili veya çoklu gruplar halinde dokularla birlikte tek tek alınır. Alınan saç kökleri sayılır ve özel solüsyonlarda ekim işlemine hazır hale getirilir. Bu aşama ortalama 1 – 3 saat arası sürmektedir.

2. Aşama - Ekim İşlemi İçin Gerekli Kanalların Açılması

FUE saç ekiminde kullanılacak malzemeler, donör bölgeden alınan saç köklerinin kalınlığı, sayısı ve uzunluğuna göre belirlenir. Nakil işleminin gerçekleşeceği alanda saç kökleri için kanallar açılır. Bu aşama, ortalama olarak 45 – 90 dakika arası sürmektedir.

3. Aşama – Ekim İşlemi

Kısa bir molanın ardından bu aşamada saç nakil işlemine başlanır. Donör bölgeden alınan saç kökleri solüsyonlardan seçilerek nakil işleminin yapılacağı alandaki kanallara taşınır ve yerleştirilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra hastaya PRP uygulaması(deriyi besleyen, yara iyileşmesinde önemli rol oynayan bir işlem) yapılır. Bu aşama toplamda 2 – 3 saatte tamamlanır. Operasyon sonrasında uygulama yapılan alanda enfeksiyon oluşmasını engellemek ve yaraların iyileşmesini kolaylaştırmak amacıyla ertesi gün ekim alanına pansuman yapılır ve kapatılır.