Kadınlar İçin Saç Ekimi

Pek çok insanda, saç dökülmesi erkeklere özgü bir problemmiş gibi bir algı olsa da, aslında azımsanmayacak sayıda kadın da farklı nedenlerden ötürü bu sorun ile karşı karşıya kalmaktadır( tiroid hormonları, kemoterapi, yoğun stres bu nedenlerden bazılarıdır). Saçların dış görünüşe, ve dolayısıyla kişinin kendine bakışına/özgüvenine olan etkisi göz önüne alındığında, saç dökülmesi, kadınlarda da en az erkekler için olduğu kadar büyük bir problem olabilir. Saç ekimi operasyonu, bu probleme kalıcı bir çözüm sunulabilmektedir.

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da saç ekimi için tercih edilen yöntem FUE’dir.(Follicular Unit Extraction – Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Günümüzde en etkili ve en kolay saç ekim yöntemi olan, herhangi bir cerrahi işlem içermeyen FUE hakkında ayrıntılı bilgi almak için ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kadınlar için saç ekimi söz konusu olduğunda, saç analizi ve planlama, ekim işleminin önemli bir parçasını oluşturur. Dermatologlar tarafından gerçekleştirilecek testlerin sonunda, kadınlarda saç ekiminde nasıl bir yaklaşım izleneceğine karar verilir. Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen, saçlarda seyrekleşme ya da alın bölgesinde gerileme tarzında ortaya çıkan dökülmelerde, kadınlara da standart prosedür ile saç ekim işlemi uygulanabilir. Bununla birlikte, kadın tipi saç dökülmesi olarak bilinen, saçın her bölümünde aynı düzeyde görülen “Allopecia Totalis” durumu mevcut ise, istenilen sonuçlar alınamayacağından saç ekim işlemi uygulanmaz. Bu durumlarda hekimler ile konuşularak alternatif bir yaklaşım belirlenebilir.

Kadınlar için saç ekiminin uygulanabileceği belli başlı durumlar, şu şekilde sıralanabilir:

  • Yanık ve yara izleri nedeniyle oluşan saç kayıpları,
  • Şakak bölgesinde, saçları arkaya çekme nedeniyle oluşan saç kayıpları,
  • Saç kaybının bir etkisi olarak ön çizginin gerilemesi.

Kadınlarda Saç Ekimi Sonrası

FUE tekniği ile yapılan saç ekimi sonrasında, kadınların daha sağlıklı bir iyileşme süreci için dikkat etmeleri gereken temel noktalar erkeklerinkiyle aynıdır.  Saç ekimi sonrası iyileşme süreci ve bu süreç boyunca yapılması ya da yapılmaması gereken şeylerin ayrıntılı bir listesi için, bu konuda hazırladığımız sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bunların dışında kadınlarda saç ekimi sonrası sürece genel olarak değinecek olursak; ekim sonrası saçların dökülme ve yeniden çıkma dönemlerinden bahsedebiliriz. Saçlar tekrar çıkmaya başladıktan sonra, hekimlerin önerdiği bakım ürünleri kullanılarak ve uygulamalar yapılarak, iyileşme sürecinden maksimum verim alınması mümkündür.