Saç Dökülmesinin Nedenleri

Günde yaklaşık olarak 100 – 150 adet saç telinin üzerine çıkan saç dökülmeleri, ciddiye alınması ve müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Genetik faktörler başta olmak üzere pek çok sebebi bulunan saç dökülmesi (alopesi), kişilerin hayatlarının herhangi bir döneminde ortaya çıkabilmektedir.

Kadın tipi ve erkek tipi saç dökülmesi olmak üzere temelde iki ayrı türü bulunan alopesi için uygulanacak yöntemlerin kesin sonuç vermesi, ancak dökülmenin kaynağının ve tipinin doğru tespit edilmesi ile mümkündür. Başın tepe noktasında başlayıp alın bölgesine doğru açılarak devam eden erkek tipi saç dökülmesinde kullanılan saç ekimi yöntemi kesin sonuçlar elde edilmesini sağlarken, saçların giderek seyrelip cansızlaşmasıyla kendini gösteren kadın tipi saç dökülmesinde ise saç ekiminden ziyade vitamin ile solüsyon takviyesi ve mezoterapi uygulamaları etkili sonuçlar doğurmaktadır.

Saç dökülmesinin başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Genetik: Saç dökülmelerinin ana nedenlerinden biri %75’lik bir oranla genetik faktörlerdir. Hem erkekler hem de kadınlar aileden kalıtsal olarak gelen saç dökülmesi riskini bünyelerinde taşımaktadır. Saç kaybı ile sonuçlanan bu faktörü ortadan kaldırmanın tek ve kesin çözümü saç ekimidir.
  • Saçkıran (Alopesi Areata): Saçın belirli bölgelerinde gerçekleşen ve dairesel bir alanda farklı büyüklüklerde ortaya çıkan saçkıran, bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bu hastalık, dermatolojik yardım eşliğinde yükseltilen vücut direnciyle en fazla 1 yıl içinde atlatılabilmektedir.
  • Cilt Hastalıkları: Aralarında egzama, kıl kökü iltihabı, sedef gibi pek çok çeşidinin bulunduğu cilt hastalıkları, saç dökülmesine neden olan etkenlerdendir. Bu hastalıkların tedavi edilmesi sonrasında yaşanan saç dökülmeleri kısa sürede son bulmaktadır.
  • Tiroit Hormonları: Tiroit hormonlarının az veya çok çalışması da saç dökülmelerine sebep olabilecek durumlardır. Uygulanacak hormon tedavileri sayesinde saç dökülmeleri azalarak sona ermektedir.
  • Stres: Belli dönemlerde yoğun stres altında olan bireyler, saçlarında yavaş yavaş ilerleyen ya da aniden gerçekleşen dökülmelerle karşılaşabilirler. Profesyonel destek alınarak ya da meditasyon gibi bireysel rahatlama yöntemlerinden faydalanılarak yaşanan stresin azaltılması sonucu saç dökülmeleri de ortadan kalkmaktadır.
  • Yanlış Beslenme ve Diyet: Diyetlerin uygulanması sırasında verilen ani kilolar ya da uzun süreli açlık, saç dökülmelerinin kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Dengesiz beslenmeye bağlı olarak vücutta fazla miktarda depolanan karbonhidrat ve A vitamini de demir ve protein eksikliğine yol açarak saç dökülmelerini tetiklemektedir.
  • Kimyasal Saç Ürünleri: Şampuan, saç boyası, saç açıcı ve benzeri kozmetik ürünler zehirli kimyasallar içermektedir. Bunlar saç derisine ve saçın yapısına zarar vererek saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Kişisel bakımda doğal ürünlere yönelmek söz konusu zararları ortadan kaldıracağı için saç dökülmelerini de engelleyecektir.